وافل پلاستیکی

وافل های پلاستیکی سهند پلاستیک کاوش

وافل پلاستیکی W 101

وافل پلاستیکی W 101
icons8-height-40

ارتفاع : 40

icons8-width-40

طول : 90

icons8-width-40 (1)

عرض : 90

icons8-a-paragraph-written-about-material-strength-grade-40

مواد : HDPE

وافل پلاستیکی

سقف های وافل نوع دیگری از سقف ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال میگردد اجرا می شود.

وافل پلاستیکی W 102

وافل پلاستیکی W 102
icons8-height-40

ارتفاع : 30

icons8-width-40

طول : 90

icons8-width-40 (1)

عرض : 90

icons8-a-paragraph-written-about-material-strength-grade-40

مواد : HDPE

سقف دال مجوف یک طرفه و دو طرفه
جانشین اقتصادی انواع سقف های بتنی و دال تخت گردیده است .

وافل پلاستیکی W 103

وافل پلاستیکی W 103
icons8-height-40

ارتفاع : 30

icons8-width-40

طول : 80

icons8-width-40 (1)

عرض : 80

icons8-a-paragraph-written-about-material-strength-grade-40

مواد : HDPE

سقفهای مجوف
دال مجوف از ترکیب میلگرد، بتن و قالب‌های پلی پروپیلن ساخته شده است و کاربرد آن در فونداسیون و سقف می‌باشد. از ویژگی‌های مهم این سیستم بوجود آوردن دالی سبک دارای سطحی صاف در زیر با سختی زیاد می‌باشد.

وافل پلاستیکی W 104

icons8-height-40

ارتفاع : 25

icons8-width-40

طول : 200

icons8-width-40 (1)

عرض : 60

icons8-a-paragraph-written-about-material-strength-grade-40

مواد : HDPE

وافل پلاستیکی

فروش وافل پلاستیکی سقف (قالب وافل)

امروزه صنعت ساختمان و مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان‌ها دستخوش تغییر زیادی شده است. زمانی ساختمان‌ها طاق ضربی بودند، به این معنی که از تیر آهن به عنوان عضو باربر سقف و از آجر به عنوان پرکننده سقف استفاده می‌شد. اما فن‌آوری‌ها و مصالح ساختمانی نوین، جای این سقف‌ها را گرفته‌اند. زیرا سقف‌‎های جدید علاوه بر مقاومت بالا در مقابل آتش‌سوزی و زلزله، کمتر صدا را منتقل می‌کنند.

از این رو امروزه بیشتر سقف‌ها به صورت بتنی ساخته می‌شوند. یکی از به‎‌روزترین و بهترین سقف‌های بتنی، سقف وافل است که به دلیل اهمیت افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله، کاربرد زیادی پیدا کرده است. اجرای سقف وافل اسلب مستلزم استفاده از قالب پلاستیکی وافل است. قالب‌های پلاستیکی وافل، باعث کاهش وزن مرده ساختمان‌ می‌شود.

سقف وافل چیست؟

سقف وافل به سقف‌های مشبک و بالش‌مانندی گفته می‌شود که از آنها برای پوشش دهانه‌های عریض استفاده می‌شود. سقف وافل از نظر عملکردی یک نوع سقف دال دو طرفه است و نیازی به آرماتوربندی و اتصال به تیرها ندارد. برای ساخت سقف وافل اسلب از قالب پلاستیکی وافل استفاده می‌شود، وافل پلاستیک‌ها بسته به نوع پروژه انواع مختلفی دارند. قالب‌های پلاستیکی وافل از پلاستیک‌های کامپوزیت و سبک ساخته می‌شوند، تا حمل آنها توسط کارگران آسان باشد. سقف وافل برای انواع ساختمان‌های اسکلت فلزی و بتنی مناسب است. با مونتاژ قالب‌های پلاستیکی وافل می‌توان سقف را به صورت سقف وافل یک طرفه یا سقف وافل دو طرفه پایه‌ریزی کرد.

سقف‌های وافل به دو دسته سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه تقسیم می‌شوند.

سقف وافل یک طرفه

سقف وافل یک طرفه معمولاً برای پوشاندن دهانه‌های کوتاه استفاده می‌شود. روند طراحی یک سقف وافل یک طرفه با یک سقف تیرچه یونولیتی یکسان است. در یک سقف وافل یک طرفه از وافل پلاستیکی مستطیلی استفاده می‌شود. در سقف وافل یک طرفه، قالب‌‎ها به صورت دال یک طرفه کار گذاشته می‌شوند. چنانچه سقف سازه در ابتدا به صورت یونولیت یا تیرچه بلوک طراحی شده باشد، در صورت تائید مهندس ناظر می‌توان آن را به سقف وافل یک طرفه تغییر داد.

سقف وافل دو طرفه

یک سقف وافل دو طرفه معمولاً به منظور پوشاندن دهانه‌های بلند طراحی می‌شود؛ در ضمن در صورت نیاز به بارگذاری سنگین از سقف وافل دو طرفه استفاده می‌شود. در واقع تفاوت بین سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه در نوع قالب وافل پلاستیکی مورد استفاده است. برای ساخت سقف وافل دو طرفه از قالب‌های پلاستیکی وافل قابلمه‌ای شکل استفاده می‌شود؛ زیرا این قالب‌ها می‌توانند به صورت دال دو طرفه عمل کنند. در سقف وافل دو طرفه، برخلاف سقف وافل یک طرفه که تیرچه‌ها به صورت یک جهته هستند، تیرچه‌ها به صورت عمود بر هم نصب می‌شوند.

قالب وافل چیست و چه کاربردی دارد؟

قالب وافل در اصل یک قالب پلاستیکی است که دارای اشکال و ابعاد مختلف است. قالب پلاستیکی وافل مهمترین بخش عملیات بتن‌ریزی یک سقف وافل پلاستیکی است. استفاده از قالب‌های پلاستیک وافل باعث افزایش دوام و چقرمگی سقف و سبک شدن وزن سازه می‌شود، زیرا باعث کاهش وزن مرده‌ساز ساختمان‌ها و حذف قسمت‌های ناکارآمد سقف‌های بتنی می‌شود. از آنجایی که بعد از بتن‌ریزی سقف، قالب‌های پلاستیکی وافل از بتن جدا می‌شوند. یک سقف وافل سلاب ضمن داشتن یک شکل خاص، بسیار سبک‌تر از سقف‌های دال بتنی است. به همین دلیل سقف‌ وافل پلاستیکی در برابر زلزله مقاوم‌‎تر است.

قالب‌های پلاستیکی وافل بسته به عملکرد، به دو دسته قالب یک طرفه و قالب دو طرفه تقسیم می‌شوند.

قالب وافل یک طرفه

قالب وافل یک طرفه برای ساخت سقف وافل بتنی یک طرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما پس از اتمام بتن‌‎ریزی قالب وافل از سقف خارج می‌شود. استفاده از قالب وافل یک طرفه در ساخت سقف وافل بتنی باعث می‌شود که تنش و بار سازه به یک راستا انتقال یابد. از این رو سیستم باربری یک سقف وافل یک طرفه، شبیه یک سقف تیرچه بلوک است؛ با این تفاوت که در اینجا از قالب وافل پلاستیکی استفاده می‌شود و پس از بتن‌‎ریزی از سازه خارج می‌شود؛ در حالی که در سقف تیرچه بلوک، یونولیت در داخل سقف باقی می‌ماند.

قالب وافل دو طرفه

قالب وافل دو طرفه از نظر شکل با قالب وافل یک طرفه تفاوت دارد و ساختاری قابلمه‌ای شکل دارد. در صورت ساخت سقف وافل بتنی با قالب وافل دو طرفه نیز وافل پلاستیکی پس از بتن‌ریزی از سقف خارج می‌شود. استفاده از قالب وافل دو طرفه در ساخت سقف وافل دو طرفه باعث می‌شود که تنش و بار سقف به دو جهت عمود بر هم منتقل شود. در ضمن از آنجایی که در هنگام استفاده از قالب‌های وافل دو طرفه باید از تیرچه‌های عمود بر هم استفاده شود، سقف دیگر نیازی به تیر تکیه‌گاه ندارد و تنها بر روی ستون‌های ساختمان استوار است.

مزایای استفاده از قالب پلاستیکی وافل

استفاده از وافل پلاستیکی در ساخت ساخت سقف وافل سلاب مزایای زیادی دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • ظرفیت تحمل بار در سقف وافل بتنی، بسیار بیشتر از انواع دیگر سقف است.
 • سقف وافل اسلب به حجم پایین‌تری از بتن نیاز دارد.
 • قالب پلاستیکی وافل برخلاف یونولیت پس از بتن‌ریزی از سقف خارج شده و دوباره قابل استفاده است.
 • یک سقف وافل بتنی که با وافل پلاستیکی ساخته می‌شود، بسیار سبک‌تر از سقف‌های بتنی رایج است. این کار باعث می‌شود که سقف وافل سلاب علاوه بر اینکه در برابر زلزله مقاوم است، در هنگام ایجاد صدا کمتر دچار لرزش ‌شود، از این رو احتمال انتقال صدا به دیگر قسمت‌های سازه کاهش می‌یابد.
 • در صورت استفاده از وافل پلاستیکی برای ساخت سقف وافل بتنی، می‌توان سیم‌کشی برق و سایر تاسیسات سقفی ساختمان را در میان حفره‌های وافل داخل سقف جاسازی کرد؛ از این رو سقف ساختمان نیاز به روسازی کمتری دارد، در نتیجه هزینه ساخت بنا تا حدی کاهش می‌یابد.
 • یکی دیگر از مزایای ساخت سقف وافل سلاب با استفاده از قالب پلاستیکی وافل، یکپارچه بودن روند بتن‌ریزی و عدم نیاز به روان‌‎کننده است.

مراحل اجرای سقف وافل اسلب

در حالت کلی اجرای سقف وافل بتنی مستلزم اجرای 4 مرحله زیر است:

 • در مرحله اول سقف زیرسازی می‌شود. در این مرحله سقف با استفاده از جک‌های فلزی و داربست، سرهم بندی می‌شود.
 • در مرحله دوم وافل‌های پلاستیکی روی جک‌ها و قوطی‌های پایه سقف قرار می‌گیرند.
 • در مرحله سوم سقف وافل اسلب طبق نقشه آرماتوربندی می‌شود.
 • در این مرحله سقف وافل پلاستیکی به صورت یکپارچه و به سهولت بتن‌ریزی می‌شود.
 • نهایتاً بعد از خشک شدن بتن براساس الزامات آئین‌ نامه‌ای، قالب‌های پلاستیکی وافل از سقف خارج می‌شوند.

خرید قالب پلاستیک وافل

همان طور که گفتیم قالب پلاستیکی وافل به دو نوع قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دو طرفه تقسیم می‌شود. قالب‌های وافل یک طرفه ساختاری طولی و مدولار دارند، در حالی که قالب‌های وافل دو طرفه بیشتر دارای شکل‌های مربعی و مستطیلی هستند. به همین دلیل نحوه قیمت‌گذاری و فروش قالب وافل یک طرفه با قالب وافل دو طرفه متفاوت است. قالب وافل یک طرفه معمولاً به صورت متر مربعی قیمت‌گذاری شده و به فروش می‌رسد. در حالی که قالب وافل دو طرفه به صورت عددی فروخته می‌شود.

قالب وافل معمولاً از پلاستیک کامپوزیت محکم ساخته می‌شود، به همین دلیل بسیار بادوام و محکم است و پس از ساخت سازه نیز قابل استفاده است. قالب‌های وافل پلاستیکی معمولاً در اندازه‌ها و گاهاً طرح‌های مختلفی (بسته به الزامات ساختمان) ساخته شده و به فروش می‌رسند. شرکت سهند پلاستیک در زمینه عرضه انواع قالب‌های وافل پلاستیکی یک طرفه و دو طرفه با ابعاد مختلف ، باکس پالت و خرید پالت پلاستیکی و سبد های پلاستیکی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌‎سایت سهند پلاستیک انواع قالب وافل پلاستیکی مورد نیاز خود را با بهترین قیمت، بالاترین کیفیت و ضمانت کیفی خریداری کنید و در اسرع وقت درب منزل یا شرکت خود دریافت کنید.